4 Mart 2014 Salı

Lila Reglan Kollu Bluz-Purple Raglan Sleeve Top


Merhaba,Bugün ilk kez denediğim bir modelden bahsedeceğim.Reglan kollu yuvarlak yakalı lila penye bluzumun kolları dirsekte.İnce ve  hafif kumaşı geniş keserek bol bir görünüm sağladım.Rahat modeli ve soft rengi ile vazgeçilmezlerden olacak:)

Hello,Today I will talk about a design which I try it for the first time.It has a raglan sleeve,round neck,purple color strech fabric.I cut the thin and light fabric very large and made the comfort pattern.It is already  my favorite blouse with its'soft color and comfort pattern.

Tül Detaylı Bluz-Lace Detailed Blouse


Yaza hazırlık devam ediyor! Nar çiçeği penye bluzun yakasını puantiyeli tül ile tamamlayıp yuvarlak yakalı kolsuz bir model tasarladım.Kalıbı oluştururken  kumaşı halter yaka olarak kesip tülü daha sonra birleştirdim.Tül kumaşım da esnek,iki kumaşın türü benzer.Arka kısmı daraltarak belimin ölçüsüne uygun hale getirdim.Bluzum hazır! görüşmek üzere:)

Working for summer continues! I designed round neck,sleveless which have lace details on the shoulders,orange strech blouse.I cut the fabric as a halter neck then united the lace to the shoulders.Both the orange and lace fabrics are same strechness,they match to each other.Finally I  take in the waist  part according to my waistline.It's ready! See you later:)